שלושת סוגי החיפוש בגוגל והאם הם עדיין רלוונטיים

SEO
אסטרטגיה דיגיטלית
כל אחד שעוסק ב-SEO גם באופן בסיסי, מגלה בשלב כזה או אחר את שלושת סוגי החיפוש העיקריים: חיפושי ניווט, חיפושי רכישה וחיפושי מידע. לנוכח כל השינויים והתהפוכות שעוברים על תחום הדיגיטל בשנים האחרונות השאלה הנשאלת היא, האם שלושת הסוגים הללו עדיין רלוונטיים גם ב-2021 ומעבר לה.

הניסיון שלנו בתור אנשי SEO, מורה לנו שהבנת הכוונה המדויקת חיונית מאוד להצלחת הקידום האורגני. לדוגמא, אתר Ahrefs פרסם פוסט מקיף בנושא On-page SEO בו הוצגו כל הפרמטרים הדרושים לדירוג בגוגל. למרבה הפלא, הפוסט לא דורג בשום ביטוי רלוונטי.

לאחר שבחנו שוב את הפוסט המדובר ואת תוצאות החיפוש, אנשי החברה הבינו את הטעות שנתיים מאוחר יותר: המשתמשים שחיפשו את הביטוי הזה לא רצו מחקר, אלא מדריך צעד אחר צעד שיראה להם כיצד לעשות זאת בעצמם. לאחר שהפוסט שוכתב, הטראפיק קפץ פלאים.

שלושת סוגי החיפוש קיימים מזה שנים רבות ולמעשה מאפשרים לחלק כל קמפיין של קידום אורגני בהתאם לכוונת המשתמש.

חיפושי ניווט (Navigational Search)

חיפושים אלו מיועדים למציאת דברים ספציפיים. "פייסבוק" או "מיקרוסופט" הם חיפושי ניווט. אם נחפש שירות או מוצר ספציפי, כגון; "אוזניות BOSE אמזון" – נבצע חיפוש בעל משמעות ניווטית, מאחר וכבר החלטנו היכן אנחנו מעוניינים לקנות את המוצר.

חיפושי רכישה (Transactional Search)

חיפושים אלו בעלי מטרה למצוא מוצר או שירות לרכישה, בלי שהחלטנו היכן נרכוש אותם. חיפושים רכישה מתחלקים ל-2:

 1. "לרכישה" או "קנייה", "מחיר", "קופון" או "הנחה" וכן הלאה
 2. "אייפון 12", "מטען לאייפון", "מקבוק פרו משומש" וכן הלאה

ההבדל המהותי בין שניהם הוא שבעוד קבוצת הביטויים הראשונה מכילה שפה ברורה לכוונת המשתמש לרכוש, הקבוצה השניה אינה מכילה שפה זו אך מנוע החיפוש סיווג חיפושים אלו כבעלי כוונת רכישה וודאית – סיווג זה מתבצע על בסיס ניתוח דאטה רציף בצד של מנוע החיפוש.

חיפושי מידע (Informational Search)

חיפושים אלו בעלי מטרה למצוא מידע בדרך כלל בנוסח של שאלה, כגון: "איך עושים קמפיין בגוגל" או "איך בוחרים עניבה". דוגמאות נוספות: "אייפון 12 לעומת גלקסי s20", "מה זה דבש מאנוקה" וכן הלאה. חיפושי מידע יכללו לרוב מילים כגון; מי, מה, היכן, איפה, מדוע, איך, מדריך, טיפים וכן הלאה.

רגע, לא הכול בשלשות

לא כל חיפוש יתאים לאחת משלושת הקטגוריות הנ"ל. לדוגמא, החיפוש "חלבון אידיאלי" לא בדיוק מסגיר כוונה מפורשת וברורה. ייתכן שהמשתמש מחפש מוצר שנקרא "חלבון אידיאלי" (ואז מדובר בחיפוש רכישה), מידע אודות כמות החלבון האידיאלית לצריכה (ואז מדובר בחיפוש מידע) או שקיים מוצר חלבון תחת מותג ששמו "אידיאלי" (חיפוש ניווט).

מה גוגל יעשה במקרה כזה? ככל הנראה יציג תוצאות מכל שלושת סוגי החיפוש.

איך מסווגים חיפושים

רוב אנשי ה-SEO מסווגים שאילתות בהתאם לשלושת סוגי החיפוש. חיפושי מידע מתאימים לפוסטים בבלוג, חיפושי רכישה מתאימים לעמודי קטגוריה ומוצרים וחיפושי ניווט מגיעים מתהליך קידום מקיף ומקצועי.

בואו נתחכם מעט, הביטוי "הלפטופ הכי טוב" יכול להיות מסווג לכאורה כחיפוש רכישה אבל כאשר בודקים מה גוגל מציג – רואים ערימת מאמרים ולא עמודי קטגוריה או מוצר. לצורך כך אפשר להוסיף קטגוריית משנה שנמצאת בין רכישה למידע – "חיפושי מידע מסחרי". מדובר במשתמשים שהחליטו לקנות סוג מסוים של מוצר, אבל לא בטוחים איזה סוג בדיוק. אז מה הם עושים? מחפשים השוואות מחירים וביקורות משתמשים.

אם נביט בתוצאות החיפוש של הביטוי "best laptops", נראה תכנים שעושים בדיוק את זה – משווים בין מוצרים ומדרגים אותם. זה סוג התוכן שיעזור לנו להגיע לעשירייה הראשונה בגוגל עבור הביטוי הנ"ל. החלק המאתגר, זה לא תמיד מספיק כדי לסווג נכונה את החיפושים ונצטרך ככל הנראה יותר משלושה סוגים.

דרך חדשה להבין את כוונת המשתמש ולסווג חיפושים

זוכרים את המקרה של Ahrefs בתחילת המאמר? על בסיס המקרה הזה ומידע נוסף שאספו, הם ממליצים על שיטה קצת אחרת לסיווג ביטויים. במקום שלושת הסוגים הקיימים כיום, נכנסים לתמונה שלושה סוגים חדשים:

 • סוג התוכן
 • פורמט התוכן
 • נקודת המבט של התוכן

קצת בהרחבה על כל סוג –

1. סוג התוכן

אלמנט זה מתייחס לסוג התוכן הכללי המוצג לנו בתוצאות החיפוש. במרבית המקרים הסוג יהיה אחד מהבאים:

 • עמוד קטגוריה
 • עמוד מוצר
 • מאמר בבלוג
 • דף נחיתה

למשל, רוב התוצאות בגוגל עבור הביטוי "אוזניות גיימינג" יהיו עמודי קטגוריה.

לעומת זאת, רוב התוצאות בגוגל עבור הביטוי "אוזניות hyperx cloud 2" יהיו עמודי מוצר.

2. פורמט התוכן

אלמנט זה מתייחס לפורמט הכללי באמצעותו מוצג התוכן בטופ תוצאות החיפוש. בדרך כלל מדובר בסוגי תוכן טקסטואליים המאופיינים כמאמרים בבלוג ויכולים להיות אחד מהבאים:

 • מדריך How-to
 • מדריך צעד אחר צעד
 • סקירה
 • רשימה
 • השוואה

למשל, אם נחפש "עניבת עניבה" רוב התוצאות יהיו מדריכי How-to שיסבירו לנו כיצד לענוב עניבה.

אם נחפש "טיפים לבישול" נקבל לרוב מאמרים בצורת רשימה.

3. נקודת המבט של התוכן

אלמנט זה מתייחס למאפיין מרכזי שמייצג התוכן המופיע בתוצאות. הוא פחות ברור לעומת שני האלמנטים הקודמים, אך בהחלט יכול לסייע בהבנה מה מחפשים המשתמשים.

לדוגמא, הביטוי "best laptops" מתאפיין בנקודת מבט של תוכן עדכני – מאחר וכמעט כל התוצאות מתייחסות לשנה הרלוונטית כבר בכותרת. הגיוני אם מחפשים מחשב חדש בשוק המשתנה תדיר כל שנה.

לעומת זאת, הביטוי "השכרת רכב" מתאפיין בנקודת מבט של מחיר – מאחר ורוב הכותרות מתייחסות לתמחור.

רגע לפני סיום

אין ספק שלכל אחת מהשיטות המתוארות יש יתרונות וחסרונות. החוכמה היא להבין שכיום כבר לא מספיק לסווג חיפושים לפי שיטה מסוימת, אלא חובה לבחון את מה שקורה בפועל בתוצאות החיפוש בזמן אמת.

אמנם מנוע החיפוש של גוגל הוא רק מכונה ובהחלט לא אחת שמשתווה ליכולות ההסקה האנושיות, אבל אם גוגל מציג לנו תבנית מסוימת בתוצאות – כדאי שנדע על כך, כי זה מה שיעזור לנו להתברג גבוה בתוצאות האורגניות.

stay tuned

ספרו לנו
על הפרויקט
הבא שלכם

ספרו לנו על
הפרויקט הבא שלכם

077-8053825
office@quatro-digital.com

דילוג לתוכן